Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Krzyże pokutne - Wiry, Wiry
Zbigniew Waluś: A tu dobrze podpisałem ?
Kościół św. Michała Archanioła, Wiry
Jan Feliks Tomczyk: To nie są krzyże pokutne! Ściany szczytowe wiejskich kościołów w średniowieczu bardzo często wieńczono kamiennymi krzyżami, i były to "zwykłe" obiekty podkreślające sakralny charakter budynku. Pierwsze z brzegu przykłady śląskich świątyń na których zachowały się do dziś to kościoły w Mościsku i Grzędach. Inną kwestią jest to, że nawet stojące na ziemi monolityczne krzyże kamienne z okresu średniowiecza ...
Wieża widokowa na Wieżycy, Bronówek
Rigo.: Będąc w przeróżnych miejscach, nie ukrywam, że wchodzę na stronę i podpatruję co już jest, a czego brakuje :)
Zdjęcia lotnicze, Świebodzice
Tony: Subtelna różnica, ale chyba Twoje lepsze. Wymieniłem :)
Północny wiadukt kolejowy (obecnie nasyp), Świdnica
Popski: Podmieniono na lepszy skan.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

MacGyver_74
Rob G.
Rob G.
McAron
krzych[k]
Tony
Paulus,
krzych[k]
Ireneusz1966
Ireneusz1966
Alistair
MacGyver_74
Hellrid
Rob G.
atom
Rob G.
Alistair
atom
atom
atom
atom

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Carl Krister - śląski Rockefeller
Autor: Scarlett°, Data dodania: 2019-11-27 11:44:28, Aktualizacja: 2019-11-27 11:44:28, Odsłon: 1623

Krótka biografia założyciela najstarszej i jedynej działającej fabryki porcelany w Wałbrzychu
Carl Franz Krister urodził się 3 marca 1801 roku w Nysie. Pobierał nauki w Turyngii, a także w fabrykach we Francji, Szwajcarii, Bawarii i na Węgrzech.
 
W 1823 roku trafił do Wałbrzycha, gdzie zaczął pracę jako malarz  w fabryce kamionki Ernsta Augusta Rauscha. W tejże fabryce miał również możliwość rozwijać swoje umiejętności przedsiębiorcze. W 1826 roku poślubił Theresę Knittel z Rosetnhal koło Broumova. Dzięki posagowi i spadkowi mógł wykupić udziały w fabryce porcelany założonej przez kupca Johana Traugotta Hayna w 1829 roku.  W 1831 roku Krister wydzierżawia fabrykę Hayna i tym samym można mówić o początku istnienia Krister Porzellan Manufaktur (KPM). W 1834 roku Krister wykupuje obie fabryki i łączy w jeden ogromny zakład. Głównym założeniem Kristera była produkcja porcelany dostępnej dla szerokiego grona odbiorców, w szczególności biedniejszych warstw społecznych korzystających z naczyń drewnianych. W roku 1856 fabryka wyprodukowała 3 mln filiżanek, 2,5 mln dzbanków do kawy, herbaty i cukiernic, ok. 4,5 mln talerzy, misek i teryn oraz ok. 2,5 mln misek do mycia, dzbanów na wodę, wazonów i naczyń kuchennych. 
 
W 1861 roku kupuje posiadłość Tannhausen (Jedlinka) z pałacem i budynkami gospodarczymi za kwotę 105 tys. talarów. W Charlottenbrunn (Jedlinie Zdroju) dzięki niemu powstaje nowy dom zdrojowy i hala spacerowa, jak również zostaje wybudowany nowy kościół ewangelicki wraz z plebanią i cmentarzem.
 
Carl Krister umiera 10 listopada 1869 roku podczas pobytu w Goslar w Górach Harzu. Wraz z żoną Teresą nie posiadają własnego potomstwa. Po śmierci siostry Theresy Krister adoptują piątkę dzieci, które odziedziczają spadek po fabrykancie. 
 
Sam Krister za swojego życia był człowiekiem  dobrym, dbającym o swoich pracowników. Był wrażliwy na sprawy nękające lokalną społeczność, więc przyczynił się do powstania domu starców, szpitala, domu dla sierot i wdów, jak również powołał do życia Fundację Kristera, której głównym celem była pomoc uboższym mieszkańcom regionu.
 
Więcej o samej fabryce, sygnaturach, produktach i artystach związanych z KPM  na stronie:  http://slaskaporcelana.pl/walbrzych/fabryka-porcelany-krister/

/ / / / 10 /
Jonosik | 2019-11-28 17:12:35
"W 1826 roku poślubił Theresę Knittel z Rosetnhal koło Broumova." --- Zapewne literówka. Wieś ta nazywała się oczywiście Rosenthal, obecnie Rožmitál.