Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9541478

Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP



Budowa
1668 r.
 
Najstarsza część świątyni to dzisiejsze prezbiterium i część nawy głównej. Początkowa była to kaplica dworska, która została konsekrowana w dniu 15 kwietnia 1668 roku przez biskupa chełmskiego Jana Różyckiego. W 1887 roku świątynia została rozbudowana: wydłużono nawę, dobudowano kaplicę i wybudowano wieżę. Przebudowa zmieniła całkowicie wygląd zewnętrzny kościoła, który do tego czasu reprezentował architekturę barokową, a wówczas nabrał cechy architektury neoromańskiej. Wewnątrz świątyni nastąpiła ...
Najstarsza część świątyni to dzisiejsze prezbiterium i część nawy głównej. Początkowa była to kaplica dworska, która została konsekrowana w dniu 15 kwietnia 1668 roku przez biskupa chełmskiego Jana Różyckiego. W 1887 roku świątynia została rozbudowana: wydłużono nawę, dobudowano kaplicę i wybudowano wieżę. Przebudowa zmieniła całkowicie wygląd zewnętrzny kościoła, który do tego czasu reprezentował architekturę barokową, a wówczas nabrał cechy architektury neoromańskiej. Wewnątrz świątyni nastąpiła został wymieniony obraz Świętej Rodziny na obraz świętego Józefa z dzieciątkiem Jezus, a w owalu nad głównym ołtarzem został umieszczony obraz świętej Katarzyny. W 1925 roku, zakupiono nowe dzwony, a w 1928 roku świątynia otrzymała instalację elektryczną, z kolei w 1930 roku zostały zakupione nowe organy o 16 głosach, a w 1931 roku została położona w świątyni posadzka terakotowa. W latach 1932-1934 kościół został ponownie rozbudowany: dobudowano dwie nawy, dwie kaplice, skarbiec i zakrystię. W czasie okupacji hitlerowskiej świątynia została sprofanowana i zamieniona na skład zboża. Po zakończeniu II wojny światowej świątynia powróciła do prawnych właścicieli.
Do wyposażenia kościoła należą: ołtarz główny ze wspomnianym wyżej obrazem św. Józefa, 2 ołtarze boczne i ołtarz soborowy, 3 dzwony, stacje Drogi Krzyżowej i organy.
za Wikipedią
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1905
    komentarze: 0
    Kościół w Ozorkowie.