MENU
Brzeg. Fontanna Grupa Trytona w swojej pierwszej lokalizacji przed pałacykiem Löbbeckego przy ul. Bolesława Chrobrego 35.

Dodał: maras° - Data: 2022-01-23 03:10:52 - Odsłon: 303
Lata 1960-1962


  • /foto/10791/10791981m.jpg
    1964 - 1968

Aukcje internetowe

Poprzednie: 2021-2024 Budowa domów szeregowych Strona Główna Następne: Urząd Gminy Marcinowice


foxi | 2022-02-03 13:22:46
Fontanna "Grupa Trytona" stojąca przed willą Löbbecke przy ulicy Bolesława Chrobrego. Fotografia zrobiona tyłem do pałacyku. Jest to najcenniejsza rzeźba znajdująca się w Brzegu. Tryton to bóstwo morskie wywodzące się z mitologii starożytnej Grecji. Był on synem Posejdona i Amfitryty. Jego postać była chętnie przedstawiana w sztuce okresu renesansu i baroku. Brzeski Tryton wzorowany był na fragmencie fresku "Triumf Galatei" autorstwa Rafaela Santi w Villi Farnesina w Rzymie.
foxi | 2022-02-03 13:38:25
Autorką brzeskiej fontanny była Eva Angelika von Löbbecke, która zafascynowana kulturą i sztuką Włoch, zaprojektowała własną rzeźbę. Zdobiła ona podjazd do willi jej i jej męża - Franza von Löbbecke i wraz z nią tworzyła jedną całość. Sama Eva Angelika von Lobbecke była absolwentką studiów artystycznych. W wieku siedemnastu lat wyszła za mąż za brzeskiego fabrykanta Franza Heinricha von Lobbece, który był właścicielem cukrowni przy ulicy Oławskiej (tereny dzisiejszej PSP nr 5) oraz innych nieruchomości w Brzegu. Zakochany mężczyzna chciał zrobić wszystko, aby jego małżonka była szczęśliwa. Dzięki jego finansowemu wsparciu Eva rozpoczęła studia u najwybitniejszych twórców w Berlinie oraz podróżowała po całej Europie. W swej brzeskiej rezydencji małżeństwo zgromadziło wspaniałą kolekcję dzieł sztuki. Sami chętnie wspierali darami Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Miłość do sztuki włoskiej zaowocowała wyrzeźbieniem przez Evę fontanny Trytona. Przed willą stanęła ona w roku 1895. Same tarasy ogrodowe ozdobione były przez inne rzeźby artystki. Eva Angelika von Löbbecke zmarła w 1910 roku a jej mąż Franz w 1918. Po jego śmierci pałacyk przy ulicy ówczesnej ulicy Lipowej nabyli potomkowie Karla Friedricha Emila von Rohrscheidt (był on starostą brzeskim i właścicielem Ścinawy Oławskiej), którzy użytkowali go aż do końca II wojny światowej.
foxi | 2022-02-03 13:40:18 | edytowany: 2022-02-03 13:44:59
Po wojnie willa pełniła funkcje biurowe, mieściła przedszkole, a w 1997 roku została sprzedana przez władze miejskie w ręce prywatne. Od tego czasu zaczęła popadać w ruinę. Akt notarialny sprzedaży rezydencji nie obejmował jednak fontanny, która pozostała w rękach miasta. Teren willi nie był poddany odpowiedniej ochronie i rzeźba padła ofiarą wandali. W 2002 roku została poddana renowacji, po której trafiła na plac Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W 2004 roku przeniesiono ją na dziedziniec Zamku Piastów Śląskich Przez lata pojawiały się pomysły, aby fontannę ustawić w Rynku, ale sprzeciw temu zgłaszało m.in. Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami, które uważało, że dzieło powinno wrócić na swoje pierwotne miejsce. W końcu pojawiła się koncepcja, aby fontannę postawić na parkowym skwerze w pobliżu willi rodziny von Löbbecke. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo rzeźby zrezygnowano z tej lokalizacji. Postanowiono, że zostanie użyczona klubowi garnizonowemu i przeniesiona do zrewitalizowanego ogrodu willi rodziny Neugebauerów przy ulicy Piastowskiej Tam ma czekać do czasu, aż willa przy ulicy Chrobrego powróci do dawnej świetności i fontanna będzie mogła ponownie zdobić jej podjazd. Tułaczka zabytku jeszcze się więc nie skończyła